Pluskwa domowa (Cimex lectularius) Ciało owada długości 4-5 mm, owalne i spłaszczone grzbietowo – brzusznie, o barwie brązowej. Przechodzi przeobrażenie niezupełne, larwa podobna do postaci dojrzałej. Zasiedla miejsca ciepłe i ciemne, z łatwym dostępem do pokarmu. Wybiera miejsca najbliższe żywiciela – szczeliny w tapczanach, fotele, pęknięcia w ścianie lub tapecie, ramy obrazów, gniazda elektryczne, listwy podłogowe.
Identyfikacja
O obecności pluskiew w mieszkaniu świadczą najczęściej ślady ukłuć na ciele (u części osób mogą być niewidoczne), ślady wydalin i krwi na pościeli, zapach przypominający gnijące maliny. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia inwazji nie przenosić pościeli, poduszek, poszewek itp. bez zabezpieczenia ich szczelnymi, foliowymi workami, żeby nie roznieść pluskiew po mieszkaniu. To samo dotyczy przenoszenia mebli – wystawienie na śmietnik niezabezpieczonego tapczanu spowoduje rozsianie pluskiew na całej trasie transportu zasiedlonego przez nie mebla.
Przyczyny występowania
Pluskwy można zawlec do mieszkania z każdego miejsca odwiedzanego przez innych ludzi – ze sklepu, z tramwaju lub autobusu, z pociągu, z hotelu, ze szkoły i wielu innych podobnych miejsc. W budynkach wielorodzinnych, przy wystąpieniu dużej populacji. mogą szukać nowego żywiciela rozprzestrzeniając się po przepustach rurowych, a latem po elewacji budynku
Zagrożenia:
Nie przenoszą chorób, ale ich znaczna uciążliwość związana jest z bolesnymi ukłuciami i częstym zaczerwienieniem.
Żerują w nocy, żywią się krwią człowieka, po posiłku wracają do swojej kryjówki.
Dojrzałe płciowo osobniki mogą pozostawać bez pokarmu do 6, a larwy do 18 miesięcy co oznacza, że problem sam nie zniknie bez interwencji dezynsektora.
Odpluskwianie
W celu całkowitej eliminacji problemu konieczne są dwa zabiegi w odstępie 20 – 30 dni. Pluskwy są trudne do zwalczenia ze względu na często występującą oporność na insektycydy, może wystąpić potrzeba powtórzenia zabiegu innym preparatem. Bardzo ważnym jest stosowanie wypróbowanych, skutecznych, ale przede wszystkim bezpiecznych preparatów i metod dezynsekcji. Wszystkie stosowane preparaty muszą mieć aktualne zezwolenie na obrót produktem biobójczym.
Przebieg dezynsekcji pluskiew
- Wykwalifikowany operator DDD przeprowadzi wywiad i lustrację mieszkania, aby dokonać identyfikacji pluskiew. Wstępna ocena jest kluczowym elementem skutecznego procesu, jakim jest dezynsekcja pluskwy.
- W przypadku potwierdzenia obecności insektów, specjalista poinformuje o konieczności przygotowania lokalu do zabiegu zgodnie z instrukcją, którą znajdziesz tutaj. Profesjonalna dezynsekcja pluskwy Łódź obejmuje m.in. dokładne usunięcie miejsc ukrycia szkodników oraz zabezpieczenie przestrzeni przed ich ponownym pojawieniem się.
- Następnie przeprowadzi właściwą dezynsekcję pluskwy, z zastosowaniem optymalnych metod dobranych do warunków panujących w miejscu występowania owadów. Może to być oprysk grubokroplisty lub zamgławianie ULV – techniki skuteczne i często stosowane w usługach dezynsekcja pluskwy Łódź.
- Po zabiegu specjalista oceni konieczność kontynuacji działań, np. użycia ziemi okrzemkowej, preparatów kontaktowych lub ustawienia pułapek monitorujących. Wszystko to składa się na kompleksową i skuteczną dezynsekcję pluskwy, prowadzoną zgodnie z najwyższymi standardami branżowymi.
- Na zakończenie operator sporządzi protokół z wykonanej dezynsekcji pluskwy Łódź i przekaże go zleceniodawcy jako potwierdzenie przeprowadzenia usługi.
