Opis szkodnika

Spośród kilkunastu gatunków karaczanów żyjących w Polsce w roli szkodników sanitarnych i magazynowych występują tylko trzy: Karaluch – karaczan wschodni (Blatta orientalis), Karaczan prusak (Blattella germanica) – mniejszy, lżejszy, szybszy i lepiej wspinający się od karalucha, i sporadycznie Przybyszka amerykańska (Periplaneta americana).

Identyfikacja

Wykrycie karaczanów jest bardzo trudne z uwagi na ich tryb życia. Oba gatunki aktywnie poszukują ciemności, większość osobników spędza przeważającą część swojego życia w bezpiecznych kryjówkach, opuszczając je jedynie w celu poszukiwania pożywienia i wody, a i wtedy nie oddalają się od siedlisk na więcej niż kilka metrów.

Przyczyny występowania

Występują wszędzie tam gdzie mają zapewniony dostęp do wody, wysokoenergetycznego pożywienia, ciepła i schronienia. Zaniedbania sanitarne istotnie wpływają na ich zdolność do zasiedlenia obiektu. Karaczany są najczęściej spotykane w lokalach handlowych, w których produkowana lub spożywana jest żywność, np. w restauracjach i lokalach gastronomicznych. Nierzadko też spotykane są w pomieszczeniach kuchennych i systemach kanalizacji w lokalach mieszkalnych.

Zagrożenia:

  • przenoszą wiele groźnych chorób, między innymi wirusa grypy, rotawirusa, gruźlicę, a nawet cholerę trąd lub biegunkę, jak również pasożyty;
  • są również nosicielami wielu grzybów i bakterii, które wywołują choroby nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt domowych;
  • u osób skłonnych do alergii, karaluchy mogą wywoływać reakcje alergiczne, a nawet doprowadzić do reakcji astmatycznych.

Zwalczanie

Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się karaczanów jest przeprowadzenie dezynsekcji metodą żelowania wspartą metodą oprysku grubokroplistego. Z uwagi na wielką zdolność karaczanów do rozprzestrzeniania się po budynkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że występują w całym pionie na wszystkich piętrach i w mieszkaniach sąsiednich. Gwarancję sukcesu uzyskamy tylko w przypadku kompleksowej akcji dezynsekcyjnej.

W przypadku zleceń obejmujących całe budynki wielomieszkaniowe udzielamy rocznej gwarancji, bezpłatnie wykonujemy oprysk części wspólnych budynku i udzielamy atrakcyjnych rabatów w zależności od ilości lokali mieszkalnych w budynku (warunkiem jest wykonanie zabiegu we wszystkich lokalach w budynku).

Zamów Połączenie – Oddzwonimy!

Nasz zespół skontaktuje się niezwłocznie w celu poznania Twoich potrzeb.