Opis szkodnika

Mysz domowa (Mus musculus) to najpopularniejszy w Polsce przedstawiciel gryzoni z rodziny myszowatych, który potocznie użyczył swej nazwy wielu innym szkodnikom z tej rodziny. Długość ciała myszy domowej wynosi od 7 do 12 cm, natomiast ogon mierzy od 5,5 do 11 cm. Barwa futra zazwyczaj jednolicie szara na grzbiecie z białawym kolorem brzucha. Tworzy gniazda, liczba miotów sięga 5-8 rocznie, zwykle w miocie występuje 4-9 młodych.

Identyfikacja

O występowaniu myszy świadczy najczęściej chrobotanie w ścianie, na strychu, ślady wygryzionego styropianu, występowania odchodów, nieprzyjemny zapach czy uszkodzona izolacja kabli elektrycznych i przegryzione światłowody. W obiektach magazynowych dochodzą do tego uszkodzenia worków i zanieczyszczenia na paletach z żywnością.

Przyczyny występowania

Najczęstszą przyczyną jest brak szkodnikoszczelności obiektu wynikający z błędów projektowych i budowlanych, a także ze zużycia elementów budynku i pozostawiania otwartych drzwi i okien szczególnie piwnicznych. Przyjmuje się, że mysz przeciśnie się przez otwór, w który możemy włożyć ołówek, więc lekko nieszczelna brama garażowa stanowi zaproszenie dla tego małego gryzonia. Częstą drogą przenikania myszy do budynku są tunele drążone w styropianie.

Zagrożenia:

  • skażenie towaru – konieczność wycofania towaru w przypadku branży spożywczej i straty wizerunkowe dla firmy
  • przenoszenie alergenów, roztoczy i insektów (np. pcheł)
  • niszczenie infrastruktury teleinformatycznej (ciągłe podgryzanie) i drogiego sprzętu
  • niszczenie akt i dokumentów.

Zwalczanie myszy

Tępienie myszy realizowane jest zazwyczaj za pomocą metod fizycznych i chemicznych. Do metod fizycznych zaliczamy chwytacze żywołowne, lepy na gryzonie i pułapki sprężynowe, zaś do chemicznych użycie trutek pokarmowych zawierających antykoagulanty II generacji lub cholekalcyferol.

Przebieg deratyzacji

  1. Wykwalifikowany operator DDD przeprowadzi wywiad i lustrację obiektu aby ustalić pierwotną przyczynę występowania gryzoni.
  2. W zależności od wyniku lustracji, może zalecić wykonanie pewnych prac (np. sprzątanie, uszczelnienie budynku, murowanie).
  3. Przeprowadzi właściwą deratyzację z zastosowaniem optymalnych metod, dobranych do warunków panujących w miejscu występowania gryzoni (np. rozstawi karmniki deratyzacyjne, pułapki mechaniczne lub lepowe).
  4. Oceni potrzebę i zaleci dalsze działania w zakresie deratyzacji (np. wizytę kontrolną).
  5. Sporządzi protokół zabiegu i przekaże zleceniodawcy.

Zamów Połączenie – Oddzwonimy!

Nasz zespół skontaktuje się niezwłocznie w celu poznania Twoich potrzeb.