Gołąb miejski
Gołąb miejski (Columba livia forma urbana) długość ciała 31-36 cm, rozpiętość skrzydeł 60–68 cm, masa ciała 180–360 gramów. Część ptaków formy miejskiej wygląda identycznie jak ptaki dzikie charakteryzując się dwoma czarnymi paskami na skrzydłach oraz biała plama na dole grzbietu. Większość osobników ma bardzo zmienny wygląd z powodu mieszania się z różnymi rasami gołębi domowych.
Gołąb miejski jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem lęgowym w Polsce, wyprowadzającym do pięciu lęgów w roku. Gniazdo zakłada na lub w budynkach. Gniazduje pojedynczo lub kolonijnie. Składa jednorazowo 2 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 16–19 dni (samiec może pomagać do 20% czasu wysiadywania). Jaja są składane przez cały rok, także w okresie zimowym.
Gołąb jest szkodnikiem sanitarnym z uwagi na liczne choroby, których jest wektorem, mogące zagrozić ludziom i zwierzętom domowym.
Do najczęstszych chorób gołębi należą:
pasożytnicze – rzęsistek, roztocza piór, wszołowica, pchła gołębia, obrzeżek gołębi, świerzbowiec gołębi, kokcydioza,
wirusowe – ospa gołębi, katar zakaźny, paramyksowiroza
grzybicze – grzybica, aspergiloza
bakteryjne – ornitoza, mykoplazmoza, salmonelloza
Nasze usługi:
Montaż siatek na gołębie, montaż siatek na koty.
Zabezpieczamy balkony siatką przeciw ptakom i wzmocnioną siatką gwarantującą bezpieczeństwo Twojemu kotu.
Montujemy kolce przeciwko ptakom zabezpieczając parapety, rolety i elewacje.
Usunięcie odchodów, dezynfekcja i dezynsekcja balkonu to dodatkowa usługa, która pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie na własnym balkonie.
Nie jesteśmy całkiem bezbronni. Zadzwoń lub napisz!
Bezpłatne wyceny przygotowujemy na podstawie zdjęć i opisu.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 16 grudnia 2016 r.
w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
Poz. 2183
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183) gołębia miejskiego (Columba livia forma urbana) – gatunku objętego ochroną częściową – nie dotyczą następujące zakazy (z jednym wyłączeniem poniżej):
- zakaz niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania;
- zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych schronień;
- zakaz umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień;
- zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących,
z wyłączeniem miejsc gniazdowania w trakcie obecności piskląt w gnieździe.